
Terapija z mladostniki


Najstništvo je pomembno obdobje razvoja, polno raznolikih izzivov. Zavedamo se, da težave z duševnim zdravjem v teh letih niso neobičajne. Tako kot pri odraslih, je lahko terapija za mladostnike koristen vir za obravnavo teh težav. Pomaga jim prebroditi pomembne razvojne spremembe in prehodna obdobja, razviti nove veščine reševanja problemov, soočiti se z vedenjskimi težavami in se naučiti izražati na zdrav in varen način.
Zavedamo se, da je odnos, ki ga ima mladostnik s staršem oz. skrbnikom izjemno pomemben. V težkih časih se starši in otroci morda težko povežejo na globlji, čustveni ravni. Vzgojni pristopi, ki so delovali v otroštvu, lahko v tem času postanejo neučinkoviti. Zato je treba poiskati nov način povezovanja, ki mladostniku nudi dovolj družinske podpore in ljubezni ter mu hkrati omogoča odkrivanje sebe, lastne identitete in neodvisnosti. Terapevt vam lahko pomaga pri interakciji in komunikaciji na bolj konstruktiven in razumevajoč način.
Mladostništvo je običajno res viharno obdobje, vendar ni potrebno, da ste v tej nevihti sami. Tukaj smo, da se vam pomagamo zasidrati, umirit in predelati težka čustva, da boste lahko bolj brezskrbno nadaljevali plovbo svojega življenja.
PODROČJA DELOVANJA V TERAPIJI Z MLADOSTNIKOM:
-
odnos s samim seboj (nizka samopodoba, odnos do telesa, pomanjkanje motivacije, …)
-
depresija, anksioznost, pomanjkanje smisla in občutki osamljenosti,
-
panični napadi (strah pred šolo, ljudmi, smrtjo, boleznimi, …)
-
težave s spolno usmerjenostjo in spolno identiteto,
-
ločitev staršev,
-
žalovanje in razveze,
-
odhod od doma,
-
motnje hranjenja,
-
izkušnja z nasiljem, zbadanjem in ustrahovanjem,
-
zloraba prepovedanih substanc,
-
pomoč pri razvijanju strategij za boljši šolski uspeh,
-
in druge, specifične težave.